Dom pasywny – sposoby na oszczędności
Autor: Intech Dawid Szulczyński, publikacja: 2021-12-23
Dom bez kosztów utrzymania. Planując budowę domu, zastanawiamy się nad rozwiązaniami, które chcielibyśmy zastosować. Coraz częstszym wyborem są domy energooszczędne, zwanymi inaczej domami pasywnymi. Dom pasywny to taki, który nie generuje kosztów jego eksploatacji, czyli mówiąc prościej, jest to dom bez rachunków za media, takie jak np. prąd, woda, ogrzewanie, kanalizacja.
Porównaj: Dom energooszczędny czy tradycyjny?
Koszty budowy domu pasywnego
Wiele osób uważa budowę domu pasywnego za cel nieosiągalny dla ich budżetu. Tak naprawdę koszt budowy takiego budynku wcale nie musi być o wiele droższy od domu tradycyjnego, pod warunkiem podjęcia decyzji w miarę możliwości w jak najwcześniejszym etapie budowy, a najlepiej na etapie jej planowania.
Podczas planowania takiej inwestycji możemy na starcie wykluczyć wiele zbędnych kosztów, które konieczne są w budownictwie tradycyjnym.
1. Robocizna
Wykonanie domów pasywnych – wbrew pozorom – nie musi być trudniejsze, dlatego też często oszczędzamy na samym wykonaniu. Najlepszym przykładem jest np. płyta fundamentowa: koszt jej wykonania jest sporo niższy od tradycyjnych fundamentów. Mimo że materiał jest droższy, całość wychodzi bardzo podobnie (w niektórych przypadkach nawet taniej), przy zachowaniu o wiele lepszej jakości zarówno konstrukcyjnej, jak i izolacyjnej.
2. Kominy
W budownictwie pasywnym odchodzi się od budowania kominów dymnych oraz wentylacyjnych (z uwagi na brak ich konieczności). Nowoczesne metody ogrzewania oraz wentylacji mechanicznej (tzn. rekuperacji) pozwalają zapomnieć nam o problemach i kosztach związanych z wykonaniem kominów.
3. Kotłownia
Skuteczną metodą na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki jest wybór ogrzewania na podczerwień. Jest to ogrzewanie, które nie wymaga kotłowni, jest nadzwyczaj komfortowe oraz niewymagające żadnego poświecenia pracy w jego użytkowaniu, a koszt jego wykonania to zazwyczaj 1/3 kosztów każdego innego źródła ciepła.
4. Woda
Jednym z najważniejszych mediów w domu jest źródło wody użytkowej. W wielu przypadkach koszt przyłącza wodociągowego znacznie przewyższa wykonanie własnego ujęcia wody, tj. studni głębinowej, z czego wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy.
Wiele osób odstrasza fakt, że woda ze studni często jest złej jakości. Oznacza to, że w studniach głębinowych występuję zbyt wysoki poziom żelaza oraz manganu. Jest to objaw zupełnie naturalny, który – dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów uzdatniania – można całkowicie wyeliminować.
5. Kanalizacja
To kolejny jeden z najważniejszych elementów naszego domu.
Tak ja w poprzednim przypadku, wykonanie przyłącza kanalizacyjnego w większości przypadków również przewyższa koszt montażu biologicznej oczyszczalni ścieków. Biologiczne oczyszczalnie ścieków w późniejszym etapie – tak jak i studnia – generują spore oszczędności.
Wybór odpowiedniej oczyszczalni pozwoli nam zapomnieć o jej istnieniu, gdyż produkty dobrych marek są całkowicie bezobsługowe.
Dobre nie musi oznaczać drogie
Możliwości na zaoszczędzenie podczas budowy, jak widać, jest wiele. Dzięki nim możemy zbudować dom marzeń nie tylko wizualnie, ale również kosztowo, a korzyści z zainwestowanych wcześniej pieniędzy w odpowiednie rozwiązania będziemy przeznaczać na nasze pasje.
Stąd też ideą naszej firmy jest właśnie dążenie do realizacji jak największej liczby takich rozwiązań. Nie tylko po to, aby użytkowanie takich domów było tańsze i bardziej komfortowe. Staramy się pokazać społeczeństwu, że warto stawiać na nowoczesne zdrowsze rozwiązania.
Polecamy również: Najlepsze oferty na domy pod klucz